Žádostí o zelenou dotaci v prvním čtvrtletí přibylo

19.8.2020

Dotační program Nová zelená úsporám funguje na plné obrátky i letos. I když první vlna koronaviru zpomalila schvalování žádostí, protože se na úřadech pracovalo omezenou dobu, o to víc se žádosti schvalovaly, když se vše vrátilo do starých kolejí. Ve chvíli, kdy úřady zase začaly pracovat na plné obrátky, se zaregistroval větší počet žádostí, než je zvykem. To ostatně potvrdily i meziroční statistiky a srovnávání, jež ukázalo, že v prvním čtvrtletí letošního roku zažádalo o dotace o třetinu víc lidí než vloni.

I když to zatím nevypadá, že lidé chtějí ušetřit nebo že spoří na horší časy, v některých oblastech se snaha o úsporu alespoň pár korun vidí zřetelně. Například tedy v tomto případě - lidé investují do úsporných opatření a žádají o dotace, které mohou rapidně snížit pořizovací cenu daného úsporného zařízení. A ať už je to dotace na fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, zkrátka a dobře se o ně žádá, protože je to výhodné.

Důvodem zvýšeného počtu žádostí jsou i uvolněné podmínky

Důvodem, proč se však meziročně o třetinu zvýšil počet žadatelů o dotaci z programu Nová zelená úsporám, je mimo jiné i fakt, že se uvolnily podmínky pro žadatele v době pandemie koronaviru. Žádosti byly krapet dostupnější než v prvních dvou měsících roku, tudíž toho lidé toužící po úsporném zařízení ihned využili.

Ministerstvo životního prostředí také poukázalo na fakt, že se aktivně žádalo o dotace i během nouzového stavu, kdy se mnozí lidé aktivně pouštěli do rekonstrukcí svých příbytků.

Na co lze dotaci použít?

Dotaci lze použít prakticky na jakékoli úsporné opatření. Je jím pořízení tepelného čerpadla, investice do fotovoltaické elektrárny, také zateplení budov nebo stavba nízkoenergetického či pasivního domku. A samozřejmě sem spadá i koupě rekuperace nebo instalace jiných úsporných zdrojů.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky