Vyplatí se ohřev vody pomocí fotovoltaiky?

13.8.2020

Věděli jste, že ohřev vody je tím největším žroutem elektrické energie? Většina domácností se sice snaží ušetřit, ale zapomíná na to, že právě ohřev vody stojí za vysokými účty za elektřinu. I proto se vyplatí do domácnosti instalovat nějaké úsporné zařízení, jako je tepelné čerpadlo. V poslední době se však mluví I o fotovoltaickém ohřevu vody. Cena solárních panelů totiž za poslední roky výrazně klesá, řada lidí o nich i proto uvažuje. Nabízí se však v tomto případě otázka, jestli se ohřev vody pomocí fotovoltaiky skutečně vyplatí.

Není to nijak složitá záležitost

Ohřev vody pomocí fotovoltaiky se na první pohled jeví jako velmi složitá věc. Jenže ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Všechno naopak funguje velice jednoduše - na střeše ležící solární panely vytváří solární energii, kterou lze využít různými způsoby. Nemusíte s její pomocí jen pohánět elektrické spotřebiče uvnitř domu, ale i ohřev vody je s ní možný.

Dalo by se říct, že ohřev vody pomocí fotovoltaiky je vlastně úplně zadarmo. Energii získávají solární panely ze slunečního svitu, za který se neplatí. Samozřejmě jedna investice tu je, a sice investice do fotovoltaické elektrárny, kterou však lze mít za polovic, pokud požádáte o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Ta v případě fotovoltaiky slibuje finanční příspěvek ve výši až 150 tisíc korun (vždy se může jednat o maximálně 50% způsobilých nákladů).

Proč ohřívat vodu solárními panely

Vodu lze samozřejmě ohřívat mnohými způsoby, ale na fotovoltaice i v tomto případě něco je. Výhodou ohřevu vody fotovoltaickými panely je například to, že jsou zde nulové provozní náklady i nulová údržba. Je však pravdou, že aby bylo ohřívání vod s pomocí fotovoltaiky opravdu účinné, je potřeba mít na střeše solárních panelů vícero. Když však panelů máte mnoho, bude vám fotovoltaika pomáhat ohřívat vodu i v zimě.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky