Vše o rekuperační jednotce do rodinného domu

10.5.2020

Rekuperační jednotky jsou v posledních letech opravdu oblíbené. Je to především tím, že je možné na ně získat dotaci, čímž se rapidně snižuje jejich pořizovací cena. Dotaci je možné získat z programu Nová zelená úsporám, a to proto, že jsou rekuperační jednotky úsporným opatřením, které rapidně snižuje energetickou náročnost rodinného domu. Jedná se vlastně o řízené větrání, kdy do domácnosti bez nutnosti větrat připlouvá venkovní čerstvý a (díky rekuperační jednotce) i čistý vzduch.

Jak rekuperace funguje?

Většina lidí se předtím, než si rekuperační jednotku pořídí, ptá na to, jak vlastně rekuperační jednotka funguje. I když její princip už byl krapet nastíněn, pojďme si její fungování ještě více přiblížit.

Rekuperace funguje na naprosto jednoduchém principu, a sice kdy teplo se předává čerstvému vzduchu skrze rekuperační výměníku. Dochází k výměně vydýchaného vzduchu s čerstvým venkovním vzduchem, navíc se venkovní vzduch vyčistí a do interiéru tak vejde bez prachu, pylu, virů a jiných alergenů či bakterií. Zkrátka a dobře se z domácnosti vyžene znečištěný vzduch a skrze rekuperační jednotku propluje do interiéru vzduch čistý venkovní, a to bez klasického větrání, při kterém do domácnosti putuje jen hluk zvenčí.

Při výběru rekuperace sázejte na kvalitní modely

Na rekuperaci se nevyplácí šetřit, ostatně to platí i v případě dalších úsporných opatření, jako jsou třeba tepelná čerpadla. V praxi to u rekuperace vypadá tak, že pokud budete investovat do levnějších modelů, budete se muset smířit s drobným hlukem motoru ventilátoru. Pokud však investujete do dražších a kvalitnějších rekuperací, ty jsou konstruovány tak, aby žádný hluk neunikal ven.

Rekuperace v zimě i v létě

Rekuperační jednotky se vyplatí v domácnosti mít celoročně. Během léta totiž zabraňují přehřívání v domácnosti, v zimě zase udržují doma potřebné teplo. Dalo by se říct, že jsou v tomto ohledu multifunkční.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky