Uvažujete nad rekuperací? Co byste měli vědět?

12.2.2020

Řada lidí uvažuje nad tím, že si pořídí nějaké úsporné zařízení, aby se snížila spotřeba energií na rodinném domě. Navíc je dnes možné získat dotaci na úsporná zařízení, do nichž spadá ostatně i rekuperace. A právě rekuperační jednotky jsou v posledních letech velice oblíbené. Jedná se o centrální větrací systémy, které jsou zcela nehlučné, dokonce nejsou téměř ani vidět. Díky rekuperačním jednotkám se výrazně ušetří za teplo, což v zimě (zejména během tuhé zimy) oceníte. A jelikož je v jejich moci také ochlazování vzduchu, ušetří se během léta i za klimatizaci, která vyžaduje taktéž nemalé náklady na její provoz.

Pokud tedy nad rekuperačními jednotkami uvažujete, neměli byste se do nich vrhat po hlavě a naprosto neinformováni. Proto si prozraďme několik důležitých informací, které se rekuperačních jednotek týkají.

Díky rekuperačním jednotkám není třeba větrat

Rekuperační jednotky jsou unikátní v tom, že člověk nemusí větrat a pouštět si domů hluk z ulice. Stačí zkrátka využívat jen rekuperační jednotku, která vždycky zajistí dostatečný přísun čerstvého vzduchu do domácnosti.

Jelikož větrání bude řízené a jelikož nebudete muset otvírat okna ani během parné letní noci, vyhnete se přítomnosti hmyzu, který vás hlavně během léta otravuje. Máme na mysli konkrétně komáry, včely nebo mouchy, kterých v interiérech nebývá zrovna málo.

Rekuperační jednotky je třeba čistit

Stejně jako mnohá jiná zařízení, i rekuperační jednotky je třeba čistit. Čištění probíhá v několika krocích. Nejdříve se musí vyčistit ventily, skrze které proudí vzduch do domácnosti. Ventily se čistí luxováním, případně se omyjí vlažnou vodou. Dalším krokem je čištění a omývání výměníků, které je nutné taktéž vyluxovat a případně propláchnout jednou za rok či dva.

Co se týče filtrů, ty je nutné měnit, a to ideálně pětkrát až šestkrát do roka. Jen tak budete mít zaručeno, že vaše domácnost bude bez alergenů.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky