Rok 2020 se nesl ve znamení solárních panelů

24.1.2021

I když by se mohlo zdát, že rok 2020 nic pozitivního nepřinesl, není to tak. Potěšena byla především naše planeta, protože se ve velkém na střechách rodinných domů rozprostíraly solární panely. Během panující pandemie vzrostl zájem o toto úsporné opatření, které dokáže snížit energetickou náročnost rodinného domu. Bohužel se ale ukázalo, že neumíme naplno využívat jejich potenciál. Těšíme se z drobné úspory, ovšem ta by mohla být ještě znatelnější.

Počet instalovaných fotovoltaických elektráren u nás výrazně stoupl

Podle posledních statistik počet instalovaných fotovoltaických elektráren u nás rapidně vzrostl, a to o dvojnásobek. To ostatně potvrzuje i počet udělených dotací v rámci programu Nová zelená úsporám. Jenom za loňský rok vzniklo přes pět tisíc solárních střech, což opravdu není málo. A i když se mluvilo o tom, že Češi budou šetřit, pojali jsme to trochu v jiném slova smyslu - místo toho, abychom ušetřili pár stovek v pokladničce, rozhodli jsme se pro dlouhodobou několikatisícovou úsporu, kterou nám přinese právě fotovoltaika. A rozhodli jsme se správně.

Na světlo světa se podívaly mnohé inovativní projekty

Kromě toho, že se solární panely instalovaly na střechy rodinných domů, začaly se objevovat také inovativní projekty, které byly spojené například s akumulací energií nebo se solárními panely, jež by nebyly instalovány na střechu, nýbrž na fasádu rodinného domu. Řada z projektů má opravdu obrovský potenciál.

Za zbytkem Evropy poměrně zaostáváme

I když se to nyní jeví jako hromada skvělých zpráv, pokud bychom na to měli pohlédnout z celoevropského hlediska, není na tom Česká republika nejlíp z pohledu fotovoltaiky. Za většinou Evropy poměrně zaostáváme, i když se snažíme přimět občany k úsporným opatřením celou spoustou cest.

Letos bychom však mohli své skóre v rámci Evropy trochu zlepšit. Má vzniknout takzvaný Modernizační fond, jenž by měl nové solární projekty podpořit už v letošním roce.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky