Otázky týkající se výběru tepelného čerpadla a odpovědi na ně

6.5.2020

Odešlo vám tepelné čerpadlo nebo ho chcete koupit proto, aby došlo ke snížení energetické náročnosti vašeho rodinného domu? Ať už je důvodem koupě tepelného čerpadla cokoli, měli byste vědět, že je rozdělujeme na tři základní typy. Každý typ tepelného čerpadla má své výhody a nevýhody, každý typ je vhodný pro jiný objekt a je dobré se vždy poradit s odborníkem, který typ je pro vás ten nejvhodnější.

Obecně se tedy tepelná čerpadla dělí na tři základní typy, a to na:
- Tepelná čerpadla vzduch voda
- Tepelná čerpadla země voda
- Tepelná čerpadla voda voda
-Tepelná čerpadla vzduch voda

Nejdříve si prozraďme něco málo o tepelných čerpadlech vzduch voda. Jedná se o tepelná čerpadla, kdy je vnější jednotka nasává vzduch, z něhož se poté odebere tepelná energie. Ta se poté pouští do objektu a zajišťuje tak výrobu topné vody nebo teplé užitkové vody.
K předním výhodám tohoto tepelného čerpadla patří především poměr cena/výkon. Také je třeba vypíchnout univerzální použitelnost nebo jednoduchou instalaci. Za nevýhodu lze brát nižší účinnost při silných mrazech nebo hlučnost venkovní jednotky.

Tepelná čerpadla země voda

Tepelné čerpadlo země voda funguje zase trochu jinak. Teplo se bere ze země, to poté putuje do výměníku tepelného čerpadla. A opět dochází k výrobě topné vody nebo k teplé užitkové vodě.
Tou hlavní výhodou tohoto typu tepelného čerpadla je především stabilní topný výkon a také úspora, která se klidně může dotknout až sedmdesáti procent. Pyšní se také dlouhou životností a absolutně tichým chodem, což u výše zmíněného tepelného čerpadla vzduch voda není. Za nevýhodu však lze brát vyšší investiční náklady nebo rozsáhlé pozemní práce.

Tepelná čerpadla voda voda

Posledním ze základních typů tepelného čerpadla je tepelné čerpadlo voda voda. Tepelným zdrojem je v tomto případě povrchová voda (případně podzemní voda nebo spodní voda).
Přednostní výhodou je vysoký topný faktor a velice krátká doba návratnosti. Pořizovací náklady jsou ostatně poměrně nízké. Nevýhodou ale jsou požadavky na chemické složení nebo malý počet vhodných lokalit pro zavedení tohoto typu tepelného čerpadla.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky