Nejčastější otázky týkající se rekuperace a odpovědi na ně

22.1.2020

Zájem o rekuperační jednotky v posledních letech výrazně stoupá. Důvodem je touha po úspoře tepla, a to především v době zimy, kdy se topí prakticky neustále. Mnozí lidé si však uvědomují moc dobře i jiný fakt, a sice že rekuperace znamená úsporu energií i v době léta, jelikož může vzduch také ochlazovat, nejen ho ohřívat.

Pokud také zvažujete rekuperační jednotky, určitě si pokládáte řadu otázek. Zmiňme si nejčastěji pokládané dotazy a odpovězme si zároveň na ně, ať jsme zase o něco chytřejší a rozhodování je snazší.

Je třeba otvírat okna?

Jedním z nejčastějších dotazů týkajících se rekuperace je, jestli je nutné při řízeném větrání otevírat okna. Odpovědí je, že nikoli. Řízené větrání dostatečně zajišťuje čerstvý vzduch v místnosti, navíc díky nevětrání vás nebudou okupovat komáři a jiný otravný hmyz.

Jsou rekuperační jednotky hlučné?

Rekuperační jednotky bývají umístěny tak, že je člověk neslyší. Lze tedy říct, že jsou zcela bezhlučné. Daleko větší hluk slyšíte z ulice, když normálně větráte. Díky rekuperačním jednotkám však větrat nebudete muset čili domácnost bude klidná.

Je nutné zařízení čistit?

Ano, rekuperační jednotku je dobré čistit jednou za čas. Ventily se vyluxují stejně jako výměníky jednou za rok, jen filtr měňte častěji (třeba pětkrát do roka v závislosti na vnějším prostředí).

Je rekuperační jednotka do očí bijící?

Většina lidí si zakládá na hezkém designu svého domova. Proto se ptají na jednu věc, a sice jestli bude rekuperační jednotka do očí bijící nebo nikoli. Řada lidí nechce mít žádného strašáka v podobě zařízení na očích. A právě tuto skupinu lidí potěšíme. Rekuperační jednotky jsou systémy, které jsou víceméně očím skryty. Viditelné jsou prakticky jen bílé kruhové ventily u stropu, které člověk zanedlouho přestane vnímat.

Je to opravdu tak ekonomické řešení?

Ano, už po prvním roce využívání se výrazně sníží provozní náklady. Za teplo ušetříte nemalé peníze, stejně jako za klimatizaci, kterou rázem nebudete muset kupovat.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky