Na jaký typ fotovoltaické elektrárny lze získat dotaci? A kolik?

17.3.2020

Uvažujete nad tím, že budete investovat do fotovoltaické elektrárny? Chcete zavedením tohoto úsporného opatření snížit energetickou náročnost rodinného domu? Fotovoltaická elektrárna je bezesporu skvělý nápad, který se zejména v budoucnu vyplatí. Dlouho byste nad tím váhat neměli, jelikož nyní je možné získat na solární panely dotaci, a to nemalou. Taková dotace se klidně může dotknout i 150 tisíc korun.

V souvislosti s dotacemi na fotovoltaiku se nabízí hned několik otázek. A sice na jaký typ solární elektrárny je možné dotaci získat? A jak vysokou dotaci je možné získat na konkrétní typ fotovoltaické elektrárny? Zodpovězme si na často pokládané otázky, které se s fotovoltaikou a dotacemi pojí.

Na jaký typ fotovoltaiky se dotace vztahuje?

Dotaci je možné získat hned na několik fotovoltaických elektráren. Konkrétně lze získat jednorázový finanční příspěvek od státu na:
- Fotovoltaický ohřev vody
- Fotovoltaické elektrárny s akumulací energie do teplé vody
- Hybridní systémy s akumulaci energie do baterií

Obecně tak lze říct, že lze dotaci získat na tu fotovoltaickou elektrárnu, respektive na ten systém, který se bude primárně využívat pro vlastní spotřebu a ne pro prodej elektřiny do sítě.

Jak vysoké mohou být dotace?

Jak již bylo zmíněno, dotace se mohou dotknout i 150 tisíc korun. Vše se však odvíjí od typu a velikosti elektrárny. Stejně tak platí, že finanční příspěvek může být vždy v maximální výši padesáti procent uznatelných a způsobilých nákladů.

Pokud si pořídíte solární fotovoltaický systém pro přípravu teplé vody s přímým ohněm, výše podpory se může dotknout 35 tisíc korun. Jestliže kývnete spíše na fotovoltaickou elektrárnu bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků, dosáhnout můžete na dotaci ve výši až 55 tisíc korun. Až 70 tisíc korun je možné získat na fotovoltaiku, která má akumulaci elektrické energie a využití se stanoveným ziskem.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky