Mýty o fotovoltaických elektrárnách aneb co si lidé myslí a není pravda

7.12.2020

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů přibývají rychlostí blesku. Lidé vědí, že je to ekologický způsob, jak získat tolik potřebnou energii na provoz spotřebičů nebo na ohřev vody. Navíc právě díky fotovoltaice se člověk stává méně závislým na dodavatelích energií, kteří v posledních letech jenom zvyšují své ceny.

I když bychom mezi lidmi našli celou spoustu zastánců fotovoltaických panelů a elektráren, našli bychom i takové, kteří se solárními panely zrovna dvakrát nesouhlasí. Právě těm v hlavách totiž kolují mýty, které pojďme vyvrátit.

Investice do solárních panelů se nikdy nevrátí

Jedním z velice častých mýtů je, že se investice vynaložená na pořízení fotovoltaického panelu nikdy nevrátí. Jenže tomu tak opravdu není. I když fotovoltaika působí jako drahá záležitost, předně je možné snížit pořizovací cenu díky dotaci z programu Nová zelená úsporám. A ta nemusí být mizivá, může dosáhnout až na 150 tisíc korun. Navíc díky úspoře, která bude díky solárním panelům znatelná, se vám investice navrátí už během osmi až deseti let. Samozřejmě délka návratnosti investice se odráží od toho, jak vysoká byla pořizovací cena solárního panelu.

Panely mají krátkou životnost, proto se do nich nevyplatí investovat

Opět další mýtus, který mají lidé ukotvený ve své hlavě. Panely se opravdu nepyšní krátkou životností, právě naopak – jejich životnost dosahuje i čtvrt století, ne-li více. Pokud nebudete zanedbávat jejich pravidelnou kontrolu, mohou vám na střeše rodinného domu sloužit i třicet a více let.

Solární panely nelze zlikvidovat ekologicky

Mnozí lidé jsou toho názoru, že i když solární panely vyrábí ekologickou solární energii, po skončení jejich služby je nejde ekologicky zlikvidovat. Jenže dnes se už fotovoltaické panely nevyrábí z těžkých kovů jako kdysi. Dnes se skládají hlavně ze skla a hliníku a je možné je ekologicky zlikvidovat až z pětadevadesáti procent.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky