Kolik peněz fotovoltaická elektrárna uspoří? Stojí opravdu za to?

30.9.2020

Nad fotovoltaickou elektrárnou rozmýšlí celá spousta z nás. Je to pochopitelné. Neustále se mluví o tom, jak je výhodné investovat do úsporného opatření, a to zejména nyní, kdy je možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám (mimochodem, věděli jste, že dotace může dosáhnout až na 150 tisíc korun?). Jelikož lidé nad fotovoltaickou elektrárnou opravdu uvažují, nabízí se otázka, jestli nám skutečně ušetří takové množství peněz, že se FVE vyplatí. Kolik tedy dokáže ušetřit?

Je třeba se zeptat odborníků

Nelze takto z hlavy říct, jak velkou úsporu budou solární panely představovat konkrétně na vašem domě. Toto číslo se odvíjí od spousty faktorů. Například od toho, jak velkou solární elektrárnu si na dům instalujete. Bude to menší elektrárna nebo naopak větší množství solárních panelů? A jaký budou mít solární panely výkon či jaká bude jejich velikost?

Samozřejmě také záleží na tom, na jakou stranu budou panely orientované. Obecně se ví, že panely nemohou být nastaveny na sever nebo severozápad, protože tam budou k ničemu. Je třeba je instalovat směrem ke slunci, aby vyprodukovaly dostatečné množství solární energie.

Větší elektrárny vyprodukují elektřiny více, tudíž znamenají i vyšší úsporu

Obecně platí, že menší elektrárny jsou sice levnější, na druhou stranu neznamenají tak vysokou úsporu jako velké solární elektrárny. Ne každý ale má prostor na velké a rozsáhlé FVE. Pokud však ten prostor máte, nad velkými fotovoltaickými elektrárnami nepřemýšlejte dlouho. Čím větší elektrárna bude, tím větší úspory energií dosáhnete. Navíc budete mít o energii postaráno i během zimy, jelikož velké fotovoltaické elektrárny vyrobí během teplejších a slunnějších ročních období obrovské množství použitelné energie. Ovšem i na menší, i na větší se vztahuje dotace z programu Nová zelená úsporám.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky