Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí?

21.6.2020

Chcete snížit energetickou náročnost rodinného domu? V takovém případě byste měli investovat do tepelného čerpadla, které je jedním z úsporných opatření. Je však pravdou, že tepelné čerpadlo se nehodí do každého příbytku. Podívejme se proto na názory odborníků a prozraďme si, kdy se tepelné čerpadlo vyplatí.

Tepelná čerpadla do novostaveb i zrekonstruovaných domácností

Podle odborníků se tepelná čerpadla hodí především do novostaveb. V posledních letech se používají především do pasivních domků, které se těší velké oblíbenosti. Je však třeba konstatovat, že i ve starších domech si najdou tepelná čerpadla své místo. Zejména, pokud se jedná o zrekonstruované příbytky. I zde se mohou tepelná čerpadla postarat o vytápění a také o ohřev teplé vody.

Tepelná čerpadla se naopak nehodí do domácností, které nemají příliš dobré tepelně-technické vlastnosti. Proto se například neinstalují do starých domů, které nemají dokonce ani izolaci. Instalace tepelného čerpadla do starých domů přichází v úvahu až ve chvíli, kdy dům projde kompletním zateplením.

Tepelné čerpadlo jako investice do budoucna

Věděli jste, že návratnost investice tepelného čerpadla je poměrně krátká? Dokonce je kratší než v případě fotovoltaické elektrárny. Investice se může navrátit už během prvních šesti let. Samozřejmě se to odráží od ceny tepelného čerpadla, ale tu lze snížit až o polovinu, pokud se požádá o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Z programu jsou čerpány dotace nejen na tepelná čerpadla, ale také na jiná úsporná opatření.

Jaké jsou výhody tepelných čerpadel?

Uvažujete nad tepelným čerpadlem? Při rozhodování jistě pomůžou výhody, které tepelná čerpadla ukrývají. K výhodám patří například levnější provoz, nenáročnost na prostor a samozřejmě ekologičnost a šetrnost k životnímu prostředí.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky