Vybíráme klimatizace do firem

16.10.2020

Jenom v Evropské unii budovy spotřebují až čtyřicet procent celkové vyprodukované elektrické energie. To je celkem alarmující zjištění. Podle odborníků bychom se měli vynasnažit a snížit energetickou náročnost budov alespoň o dvacet procent. Otázkou nyní zůstává, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu, abychom se mohli označit za ekologicky smýšlející národ? Několik tipů pro vás máme.

Možná budete namítat, že jednotlivá úsporná opatření jsou finančně nákladná, ale pravdou je, že dnes existuje dotační program Nová zelená úsporám, který přispívá všem, kdo chce snížit energetickou náročnost svého domu, a ještě tím i něco ušetřit. Dotace není v žádných malých cifrách, právě naopak – je v poměrně vysokých hodnotách. Kupříkladu jenom na fotovoltaiku je možné získat dotaci ve výši až 150 tisíc korun.

Fotovoltaické elektrárny jako jedno z řešení

Zůstaňme ještě chvíli u fotovoltaiky. Právě na fotovoltaickou elektrárnu je totiž možné získat dotaci ve výši zmiňovaných 150 tisíc korun. Je to jedno z úsporných opatření, které pomůže velice výrazně snížit energetickou náročnost rodinného domu. Je však pravdou, že ne každá budova je na fotovoltaiku stavěná. Pokud je dům umístěn ve stínu, kam nedosvítí slunce, fotovoltaická elektrárna skutečně nebude tím pravým řešením problému spočívajícího ve vysoké energetické náročnosti rodinného domu.

Tepelné čerpadlo je druhou možností

Snížit energetickou náročnost jde kupříkladu i s tepelným čerpadlem. I na něj se samozřejmě vztahuje dotace a opět z programu Nová zelená úsporám. Tepelné čerpadlo je dnes možné získat v několika podobách. Jednotlivé typy se liší tím, odkud se teplo bere a k čemu je teplo používáno. Je dobré se při výběru poradit s odborníkem, který vám přesně prozradí, jaké tepelné čerpadlo je pro vás nejvhodnější.

Rekuperace

Rekuperace nebo jinak řečeno řízené větrání je dalším způsobem, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Rekuperace se hodí především do domácnosti alergiků a astmatiků, jelikož umí pročistit vzduch v interiéru a umí z něj odstranit veškeré škodliviny, které by dráždily dýchací cesty.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky