Investovat do menší nebo větší fotovoltaické elektrárny?

29.9.2020

Zvažujete investici do fotovoltaické elektrárny? Přemýšlíte o tom, že si pořídíte na svou střechu solární panely stejně, jako to udělali sousedé od vedle? Aktuálně je skutečně nejlepší čas na investování do fotovoltaiky. Důvodem toho je fakt, že stále běží dotační program Nová zelená úsporám, v rámci kterého je možné získat dotaci nemalou – dotaci až ve výši 150 tisíc korun na toto úsporné opatření. A to opravdu není suma k zahození, nemyslíte?

Pokud investici do solární elektrárny skutečně zvažujete, pak si pokládáte řadu otázek. Například vás zajímá to, jaká je například optimální velikost solární elektrárny pro rodinné domy. Máte si pořídit větší nebo spíše menší elektrárnu? A je rozdíl mezi velkou a menší elektrárnou?

Pro každý rodinný dům je vhodná jiná velikost

Pamatujte na jedno pravidlo, a sice pro každý rodinný dům je vhodná zcela jiná velikost. Navíc v tomto případě musí sám majitel domu zvážit svoje možnosti a stanovit si své požadavky nebo očekávání od solární elektrárny. Každý jsme zkrátka unikátní osobností s individuálními potřebami, od toho se koupě fotovoltaické elektrárny odvíjí.

Menší elektrárny jsou levnější, větší vyrobí více energie

Každý majitel domu by se skutečně měl rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je to totiž stejné jako v jiných situacích, každá strana má svá pro i proti. Menší elektrárny jsou logicky levnější čili i jejich návratnost bude daleko lepší a rychlejší (zejména pokud mají ohřev TUV). Na druhou stranu větší elektrárny, které jsou tedy logicky dražší, vyrobí více energie v zimě i v létě, lidé tedy víc uspoří a ohřejí více vody.

Pokud si pořídíte systémy s baterií, nebudete se muset bát žádného výpadku sítě, kdyby k němu došlo. Fotovoltaické systémy s baterií totiž dům zajistí. Na obě dvě elektrárny je možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky