Co vám obvykle nikdo neřekne o rekuperaci

11.6.2020

Rekuperace je jedno z mnoha úsporných opatření, do kterého investují ti, kteří chtějí snížit energetickou náročnost rodinného domu. Jelikož se jedná o úsporné opatření, vztahuje se na rekuperační jednotku samozřejmě dotace z programu Nová zelená úsporám, která může snížit pořizovací cenu rekuperace i o polovinu. A to se vyplatí! Bohužel právě kvůli tomuto faktu se lidé neptají na další informace a často si pořizují rekuperaci, aniž by věděli všechno. A některé informace se zkrátka obvykle neřeknou.

Rekuperační jednotky se musí pravidelně udržovat, jinak hrozí zanesené trubky

Žádný prodejce rekuperace člověku neřekne, že je nutné rekuperační jednotku pravidelně udržovat. Bez pravidelné údržby dochází k zanesení rekuperace bakteriemi, prachem také vlhkostí. To vede k zaneseným trubkám, které však nejsou tak špatné, jako tomu bývá například u automobilů (zde bývají trubky v daleko horším a zanesenějším stavu).

V souvislosti s údržbou rekuperačních jednotek je třeba také říct, že údržba rekuperace rozhodně není zadarmo. Pravidelné údržby během roku zahrnují také výměnu filtrů, což je mírný zásah do financí. Je třeba s tím ale počítat, jenom tak budete žít v domácnosti, kde bude čistota vzduchu znatelná.

Inteligentní rekuperace nejsou vždycky dobrý nápad

Stejně tak vám žádný prodejce neprozradí, že inteligentní rekuperace nejsou vždycky dobrý nápad. Naopak by každý zájemce o rekuperaci měl vsadit spíše na méně inteligentní rekuperační jednotky. U méně inteligentních rekuperačních jednotek je jistější, že půjdou ovládat takzvaně externě. Navíc když si nekoupíte inteligentní rekuperaci, ušetříte. Nebudete muset připlácet za žádné ovládací prvky nebo aplikace a další.

Ne všechny rekuperační jednotky jsou tiché

Naše rekuperační jednotky jsou zcela tiché! To vám může říct každý prodejce. Jenže opak je pravdou. Zejména levnější alternativy rekuperací jsou hlučnější, protože mají laciné trubky s mnoha ostrými záhyby. Důvodem hlučnosti však může být i špatně nastavení rekuperace.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky